Купала. Привід для посткроссинга!
Праздник Купала стає все більш популярним. У ЗМІ інформація про нього хоч і химерна, але досить одноманітна.
Посткроссеры люблять свята. Я пропоную включити Купала в цей список.
Дізнатися про нього більше, ніж знають обивателі, а потім відправити оригінальну листівку з описом купальського обряду, нарисоваными квітами традиційними для купальського вінка, піснею, а може бути традиційною молитвою – вам вирішувати, і адресат, особливо за межами країни, буде сильно вражений.
Щоб дізнатися про Купала більше, я звернулася до філологу, послідовниці ведичної традиції і організатору народних танців – Ладомире Галицыной. Вона не один рік з різних джерел збирала матеріали про це свято. І є автором тексту, представленого нижче.
Вважалося, що в цю ніч Небесні врата розкриваються і людина безпосередньо з'єднується з силою природи. Звідси така активна взаємодія з природними стихіями. Від «живого вогню» запалюється «божественний вогонь» через який люди стрибають, очищаючись їм. Рослини і тварини отримують більше світла і тепла, а трави наповнюються божественною силою сонця і стають цілющими.
На санскриті слово «купала» означає «сонце». Свято Купала знаменує собою літнє сонцестояння. Свято відзначається всю ніч, як проводи найдовшого дня. З пагорбів пускали палаюче просмоленное колесо у воду, - знак того, що з цього дня Сонце починає котитися до зими.
Сам Купала був божеством любові, родючості і радості, тому основна тема свята і купальських обрядів - любов і єднання. Головні елементи свята - вогонь і вода - як символи чоловічого і жіночого начал, повинні в цю ніч об'єднатися. Тому і святкують Купала біля води (жіноча стихія), а вночі розпалюють священні багаття на честь сонячного Божества (чоловіча стихія) .
Обряди:
А ще в цей день водять хороводи і співають пісні. Хоровод символізує Сваргу – процес творення світу, єднання чоловічого і жіночого.
Хороводи, народні танці та ігри включають родову пам'ять і дають великий заряд енергії, налаштовуючи на зв'язок зі своїм Родом. Наші Предки використовували хороводи, танці, ігри навчальні дії, в яких закладений глибокий сенс передачі досвіду Миротворения, взаємин у парі, дії Законів Життя.
Марена і Коструб
Дівчата роблять з трави і сіна опудало Марени, як символ всього старого, отжитого, негативного, що було в житті за рік. А хлопці роблять опудало Коструба - символ чоловічого початку, самого Бога Купала.
Після цього хлопці намагаються вкрасти у дівчат Марену і кинути у вогонь, а дівчата – викрасти Коструб і кинути його у воду. Вогонь – це символ чоловічого начала, а вода – жіночого. Таким чином відбувається єднання.
У річку також котять колесо, яке попередньо запалюють – це символ Дажбога, який объеденяется з Богинею Текучої Води – Даною.
Готовили так же до свята Купайлицу – зрубане деревце, украшенное стрічками, бубликами, цукерками. Під час обряду кожен учасник свята намагається відірвати гілочку Купайлицы і забрати собі додому – вона считалается оберегом, предметом сили, тому що Купайлица символізує Дерево Роду.
Стрибки через вогонь
Одна з найвідоміших купальських забав – стрибання парами через вогонь. В давнину вважалося, якщо хлопець і дівчина стрибнули через вогонь тричі, та не розірвавши рук – то це вже благословення на шлюб. Тому через вогонь парами стрибають тільки ті, хто вже має свою половинку, або вже визначився, з ким планується весілля.
А ви знаєте, що в це свято дівчата могли не лише приймати або не приймати залицяння, але і самі ініціювати відносини?
Хлопці ставали колом навколо Коструба, а дівчина могла підбігти ззаду, вдаривши рукою по плечу і швидко тікала. Якщо хлопець доганял її і привів назад, на цей вечір вони ставали парою. Якщо він не був зацікавлений у відносинах, міг просто її не наздогнати».
Венки
Вдень дружинжінки і дівчата запасали трави, а ввечері плели вінки. Заміжнім жінинам вінок служив оберегом весь рік, а незаміжні дівчата пускали вінки на воду.
Мистецтво плести вінок - ціла наука, яку сьогодні майже забули. А раніше вона передавалася з покоління в покоління. Важливо знати, як і коли збирати квіти, як вплетать і зберегти, яке зілля з яким поєднувати.
Вогонь і Вода мають в купальських обрядах чарівну і очисну силу. На воду дівчата кидали вінки та ворожили - куди вінок попливе, з того боку прийде наречений. Або пускали на воду вінки із запаленими свічками і співали.
Вінок - це символ дівочої долі, щастя та одруження. Чий вінок хлопець дістане, того й дівчина повинна поцілувати і мусить бути з ним у парі на це свято. Вибір погоджували заздалегідь! Або погоджувалися, приймаючи як судженого.
Если венок плывет ровно и свеча не гаснет, то это знак, что девушка скоро выйдет замуж, если крутится на месте или вообще тонет - то быть еще в девках. Парень, которому нравилась девушка прыгал в воду и получал венок - тем самым он давал понять девушке, что хочет взять ее замуж. Если он нравился девушке, то она целовала его - это означало, что она дала согласие быть его невестой. Если же нет, то парень оставался без поцелуя. Поэтому каждая девушка плетет такой венок, чтобы можно было его узнать: вплетает большой цветок, или листья, или перевивает свой венок лентою.
Про ночь
В Купальську ніч люди шукають Квітку Папороті, який дає любов, щастя, скарби, багатство, статки і здоров'я. А на світанку травники і знахарі йшли збирати трави, бо Сонце в цю пору найсильніше, квіти і трави найбільш цілющі.
Значення кольорів, які потрібно брати в вінок
1. Астра лугова. Потужний оберіг від злих сил.
2. Любисток. На подружнє щастя.
3. Ромашка. Символ любові, ніжності та вірності.
4. М'ята. Оберіг дитини та її здоров'я.
5. Волошка. Символ людяності.
6. Мак. Мак вважається не тільки квіткою мрій, але і символом родючості, краси та молодості.
7. Соняшник. Символ відданості і вірності.
8. Материнка. Символ материнської любові.
9. Калина. Краса і дівоча краса.
10. Хміль. Гнучкість і розум.
11. Буркун. Символ вірності.
12. Полин звичайний. Потужний оберіг.
13. Іван-чай.
14. Вероніка лікарська.
15. Золотарник канадський.
16. Звіробій.
17. Береза.
18. Верба.
19. Підмаренник справжній.
20. Барвінок.
Залишилося ще написати, що традиційно це свято припадає на День літнього сонцестояння і лише пізніше йому призначили офіційну дату. Цікаво, чи знає про це природа?
Хочеться сподіватися, що Укрпошта підтримає це традиційно слов'янське свято і випустить красиву марочку і організовує спецпогашення на березі Дніпра.
Щасливого посткроссинга!
Тетяна Кузьменко.
- How to make an order on the site "Сards for soul"?Step-by-step instructions for English-speaking customers.How to make an order on the site "Сards for soul"?
- Як переглянути на сайті «всі листівки»?Відповідаючи на численні запити, написала коротку інструкцію.Як переглянути на сайті «всі листівки»?